Magia miłości w komediach A. Fredry i wróżbach andrzejkowych
„Magia miłości w komediach A. Fredry i wróżbach andrzejkowych” – taki tytuł miało wydarzenie przygotowane 30 listopada 2023r. przez nauczyciela języka polskiego Ilonę Bujnowicz-Szewczyk wraz z wychowankami z klasy 7b oraz kilkorgiem uczniów z klasy 6b.
Powodów dla zorganizowania takiego wydarzenia zbiegło się kilka. Oto rok 2023r. ogłoszony został przez Sejm Rokiem Aleksandra Fredry - „najwybitniejszego polskiego komediopisarza, a także pamiętnikarza, poety oraz żołnierza kampanii napoleońskich”. Jak obchodzić święto takiego twórcy bez inscenizowania jego dzieł? Dlatego w programie znalazło się kilka scen z dwóch komedii A. Fredry. Jeśli mowa o miłości, to nie sposób nie powrócić do zawieszonej przez pandemię tradycji wróżb andrzejkowych jako zabaw wielu pokoleń szkolnych społeczności.
Uczniowie klasy 6b – Franciszek B. Nadia K., Kuba F. oraz Sebastian T. przedstawili szczęśliwe zakończenie sztuki A. Fredry pt. „Dożywocie”. Dwie uczennice klasy 7b Aleksandra Cz. oraz Wiktoria S. zaprezentowały znaną scenę składania przysięgi o rezygnacji z zamążpójścia przez Klarę i Anielę ze „Ślubów panieńskich”. Młodzi aktorzy czterokrotnie występowali przed zmieniającą się publicznością.
Po inscenizacjach i w czasie długich przerw klasa 7b oferowała wróżby andrzejkowe, odradzając tym samym staropolskie tradycje.
Wszyscy zaangażowani w wydarzenie ulegli magii współtworzenia, współpracy, współdziałania i poczuli satysfakcję z udanego przedsięwzięcia.