Kalendarium Szkoły Podstawowej nr 109:

• 10.09.1953 – zaczęto kopać fundamenty pod budynek szkoły pod kierunkiem Mieczysława Sieranta
  • 1.09.1954 – 520 uczniów rozpoczęło naukę w nowej szkole
  • 1956 - szkole zamiast nazwy 27 szkoła TPD, nadano numer 109 i nazwę Szkoła Podstawowa
  • 1967 - założenie kanalizacji w szkole
  • 1971 – budowa boiska szkolnego oraz wykonanie zieleńców przez inżyniera Jana Kowalewskiego
  • 30.11.1985 – nadanie imienia szkole – patronem zostaje nauczycielka Ludwika Wawrzyńska
  • 1989 – 1991 – budowa nowego skrzydła szkoły
  • 2003 – zdobycie certyfikatu „Szkoła Promująca Zdrowie”
  • 2005 – zdobycie certyfikatu „Szkoła z klasą”
  • 2006 – zdobycie certyfikatu „Szkoła bez przemocy”
  • 2008 – zdobycie certyfikatu „Szkoła przyjazna uczniom z dysleksją”
  • 2009 – zdobycie certyfikatu „Promotor recyklingu”
  • 2010 – oddanie do użytku kompleksu boisk sportowych wybudowanych w ramach programu „Moje Boisko – Orlik 2012”
  • 2010 – 2012 – przystąpienie do programu „Uczenie się przez całe życie” COMENIUS
  • 2017 – termomodernizacja budynku szkoły

Atmosferę, klimat danego regionu, miejsca czasami można określić kilkoma słowami. Czy szkoła może być miejscem lat dziecinnych z wszystkimi konsekwencjami tego zdania. Miejscem kształtowania postaw, idei, wizji świata. Chwile, które zamykamy pod powiekami, są jak zdjęcia z naszych wędrówek. Wędrówek dzięki którym znajdujemy drugiego człowieka, poszukajcie go we wspomnieniach.

Budynek szkoły w roku 1954Historia naszej placówki nie jest tak odległa, szkoła funkcjonuje już ponad 65 lat. Wspomnienia wielu na zawsze związane będą z tym miejscem. Projekt sytuacyjny zatwierdzono 31.07.1953 roku, natomiast właściwe fundamenty zaczęto kopać 10.09.1953 roku. Uczniowie pojawili się na ulicy Pryncypalnej 1.09.1954 roku. W pierwszym roku szkolnym naukę rozpoczęło 520 uczniów z klas I-VII. Czujnym okiem naszej szkoły był jej pierwszy kierownik p. Wacław Sarnecki. Nie było wtedy nowoczesnego osiedla, kanalizacji ( do 1967 roku), a piece węglowe były atrybutem zimy do 1988 roku. Inne ławki, fartuszki szkolne, ręczny dzwonek. Nie od razu był nawet numer szkoły 109. Przez kilka lat uczniowie nosili tarcze z napisem TPD nr 27. Reforma administracyjna i porządkowanie numeracji łódzkich szkół, nadała w 1956 roku nazwę Szkoła Podstawowa numer 109. Dzisiaj w szkole tradycja i działalność Towarzystwa Przyjaciół Dzieci jest wciąż kontynuowana.

Zdjęcie pierwszego kierownika szkoły
Pod zarządem pierwszego kierownika (odpowiednika dzisiejszego dyrektora) szkołę otynkowano, ogrodzono teren, posadzono drzewa i krzewy, a także założono szkolne działki botaniczne. Rok 1971 to budowa boiska szkolnego według projektu inżyniera Jana Kowalewskiego. Nowe skrzydło szkoły dobudowano w latach 1989-91.
Nadanie imienia szkole odbyło się 30 listopada 1985 roku. Od tego czasu na przełomie listopada i grudnia obchodzimy święto szkoły. Były różne propozycje patronów min: Jana Henryka Dąbrowskiego, Marii Konopnickiej. Problem rozwiązał wiersz Wisławy Szymborskiej „Minuta ciszy po Ludwice Wawrzyńskiej”. Mamy na pozór zwyczajnego patrona - nauczycielkę jednej z warszawskich szkół. Poświęciła jednak swoje życie ratując czwórkę uczniów. Nie chcemy zmieniać imienia szkoły, mamy nadzieje, że bohaterstwo, odwaga, mogą i dziś imponować młodzieży. W Internecie można odnaleźć nawet dwa znaczki wydane przez Pocztę Polską z jej wizerunkiem. Na 50 lecie szkoły wydaliśmy specjalny biuletyn, w którym można znaleźć więcej informacji o szkole.
Zdjęcie absolwenta szkoły, p. Janusza Olejniczaka
Chcąc sięgnąć w przeszłość szkoły wszędobylscy i żądni wiedzy uczniowie i i nauczyciele przewertowali liczne kroniki szkoły. Pierwsza skromna „Księga pamiątkowa” przedstawiająca uczniów i pracowników szkoły powstała na dziesięciolecie placówki. W roku szkolnym 1978/79 pani dyrektor Zofia Olszyńska wprowadziła „nieoficjalny” obowiązek prowadzenia kronik. Doczekaliśmy się ponad 3000 absolwentów, mnożąc ich przez żony, mężów, dzieci stają się wielką cząstka łódzkiej społeczności. Wielu z nich jest lekarzami, inżynierami, pracownikami naukowymi.  Z satysfakcją wspominamy naszego absolwenta p. Janusz Olejniczaka. Laureata Konkursu Chopinowskiego, pianistę, sławiącego kulturę polską również na światowych estradach.
Może dzisiaj nasz zespól muzyczny „Metrum109” osiągnie kiedyś chociaż cząstkę sławy swojego „poprzednika”. Na dobry początek wydał już trzy płyty. Tradycje dziennikarskie nasi uczniowie mogą kontynuować czytając o swoich starszych kolegach: p. Zbigniewie i Marku Zalińskich dziś znanych ogólnopolskich dziennikarzach. Szkolna gazetka „Gżegżółka” ostrością pióra dorównywała niejednej „poważnej gazecie”. Wydajemy również biuletyn dla rodziców i opiekunów „Info-Echo 109-tki”.
Nie jesteśmy zaściankowi - wiemy, że przez pryzmat szkoły, osiedla musimy patrzeć na całe miasto i bez kompleksów tworzyć jego historię. Dlatego wiedza o Łodzi i regionie jest bardzo ważna. Działa Towarzystwo Przyjaciół Łodzi. Gościliśmy w naszej szkole wielu znakomitych łodzian min: twórcę konkursu „ Łódzkie Skrzydła ”p. Zdzisława Kurmana, ówczesnego prezesa Towarzystwa Przyjaciół Łodzi p. Krystynę Bobrowską, autora wielu książek o naszym mieście nieżyjącego już pana Zdzisława Konickiego.

Dyrektorzy Szkoły Podstawowej nr 109 im. Ludwiki Wawrzyńskiej w Łodzi
Wacław Sarnecki                   1954-1961