Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
4. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
5. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
6. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
7. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
8. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
9. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Dwujęzyczność

Czym jest nauczanie dwujęzyczne?

Rysunek dotyczący języka angielskiego

Dzisiejszych młodych ludzi bardzo trudno sobie wyobrazić bez bardzo dobrej znajomości języków obcych. Jedną z najskuteczniejszych metod nauczania języka w szkołach jest nauczanie dwujęzyczne, tak zwany CLIL (Content and Language Integrated Learning), czyli Zintegrowane Kształcenie Przedmiotowo-Językowe.

 
Polega ono na nauczaniu poszczególnych przedmiotów równolegle w języku polskim
i w języku obcym. 
.
Badania naukowe prowadzone na całym świecie potwierdzają fakt, że taki właśnie sposób jest jedną z najskuteczniejszych metod nauki drugiego języka i jego efekty znacznie przewyższają osiągnięcia uzyskiwane przez uczących się w tradycyjnych programach nauczania języka obcego. Badania te potwierdzają, że także trwałość i zakres wiedzy z przedmiotów ogólnokształcących uczonych ta metodą, jest dużo większa.

Czym charakteryzuje się klasa dwujęzyczna?

W naszej szkole od roku szkolnego 2018/2019 realizowany jest program klas dwujęzycznych z językiem angielskim. Od klasy siódmej uczniowie mają możliwość nauki języka angielskiego w wymiarze pięciu godzin tygodniowo w podziale na grupy. Poza tym elementy języka angielskiego wprowadzane są na matematyce i fizyce, a to znaczy, że proces uczenia się na tych przedmiotach przebiega równolegle w dwóch językach: polskim i angielskim.

W szkole podstawowej nauczanie dwujęzyczne trwa przez ostatnie dwa lata drugiego etapu edukacyjnego - w kl. VII i VIII. Uczniowie uzyskują dużo wyższe wyniki w nauce oraz zwiększają się ich perspektywy na kolejne lata nauki, ponieważ poza dobrą znajomością j. angielskiego młodzież zdobywa tak ważną kompetencję, jaką jest umiejętność selekcji materiału w różnych językach.

W jaki sposób można rozpocząć naukę w takiej klasie?

Pod koniec maja w klasach szóstych zostaje przeprowadzony test ze znajomości języka angielskiego. Chętni uczniowie przystępują do jego napisania, po czym komisja rekrutacyjna decyduje o przyjęciu ucznia do klasy dwujęzycznej. W Łodzi uczniowie mogą kontynuować naukę w klasie dwujęzycznej z wykładowym językiem angielskim w IV Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Pomorskiej oraz w XI Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Kopcińskiego.

Do tej klasy mogą zostać przyjęci także uczniowie spoza naszej szkoły. W odpowiednim terminie należy zgłosić chęć uczestnictwa w teście i napisać go w murach SP 109. 

Zachęcamy do lektury artykułu na temat bilingwalizmu.

Być może to Ty właśnie będziesz uczestnikiem tego wyjątkowego procesu uczenia się :)

Zapraszamy Cię serdecznie. Przeżyj z nami tę językową przygodę życia.

 

Absolwenci klas dwujęzycznych

klasa VIIIa - rocznik 2020 - wychowawca: p. Jolanta Matusiak-Gruchała

klasa VIIIa - rocznik 2021 - wychowawca: p. Małgorzata Kantecka