Informacja Administratora

Dwujęzyczność

Czym jest nauczanie dwujęzyczne?

Rysunek dotyczący języka angielskiego

Dzisiejszych młodych ludzi bardzo trudno sobie wyobrazić bez bardzo dobrej znajomości języków obcych. Jedną z najskuteczniejszych metod nauczania języka w szkołach jest nauczanie dwujęzyczne, tak zwany CLIL (Content and Language Integrated Learning), czyli Zintegrowane Kształcenie Przedmiotowo-Językowe.

Polega ono na nauczaniu poszczególnych przedmiotów równolegle w języku polskim
i w języku obcym.
.
Badania naukowe prowadzone na całym świecie potwierdzają fakt, że taki właśnie sposób jest jedną z najskuteczniejszych metod nauki drugiego języka i jego efekty znacznie przewyższają osiągnięcia uzyskiwane przez uczących się w tradycyjnych programach nauczania języka obcego. Badania te potwierdzają, że także trwałość i zakres wiedzy z przedmiotów ogólnokształcących uczonych ta metodą, jest dużo większa.

Czym charakteryzuje się klasa dwujęzyczna?

W naszej szkole od roku szkolnego 2018/2019 realizowany jest program klas dwujęzycznych z językiem angielskim. Od klasy siódmej uczniowie mają możliwość nauki języka angielskiego w wymiarze pięciu godzin tygodniowo w podziale na grupy. Poza tym elementy języka angielskiego wprowadzane są na matematyce i fizyce, a to znaczy, że proces uczenia się na tych przedmiotach przebiega równolegle w dwóch językach: polskim i angielskim.

W szkole podstawowej nauczanie dwujęzyczne trwa przez ostatnie dwa lata drugiego etapu edukacyjnego - w kl. VII i VIII. Uczniowie uzyskują dużo wyższe wyniki w nauce oraz zwiększają się ich perspektywy na kolejne lata nauki, ponieważ poza dobrą znajomością j. angielskiego młodzież zdobywa tak ważną kompetencję, jaką jest umiejętność selekcji materiału w różnych językach.

W jaki sposób można rozpocząć naukę w takiej klasie?

Pod koniec maja w klasach szóstych zostaje przeprowadzony test ze znajomości języka angielskiego. Chętni uczniowie przystępują do jego napisania, po czym komisja rekrutacyjna decyduje o przyjęciu ucznia do klasy dwujęzycznej. W Łodzi uczniowie mogą kontynuować naukę w klasie dwujęzycznej z wykładowym językiem angielskim w IV Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Pomorskiej oraz w XI Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Kopcińskiego.

Do tej klasy mogą zostać przyjęci także uczniowie spoza naszej szkoły. W odpowiednim terminie należy zgłosić chęć uczestnictwa w teście i napisać go w murach SP 109.

Zachęcamy do lektury artykułu na temat bilingwalizmu.

Być może to Ty właśnie będziesz uczestnikiem tego wyjątkowego procesu uczenia się :)

Zapraszamy Cię serdecznie. Przeżyj z nami tę językową przygodę życia.

Absolwenci klas dwujęzycznych

klasa VIIIa - rocznik 2020 - wychowawca: p. Jolanta Matusiak-Gruchała