Dwujęzyczność
Rekrutacja do klasy siódmej dwujęzycznej z językiem angielskim na rok szkolny 2024/2025
Zapraszamy do udziału w rekrutacji obecnych uczniów klas szóstych.
Rekrutacja do klas pierwszych na kolejny rok szkolny będzie przebiegała wg poniższego harmonogramu.
- Rekrutacja do klasy siódmej dwujęzycznej będzie trwała w dniach 13.05.2024 r. do 24.05.2024 r. - Składanie do szkoły dokumentów (deklaracja oraz zgoda rodziców), które można będzie pobrać ze strony szkoły. (Pliki do pobrania znajdują się poniżej.)
- Między 27.05.2024 r. a 07.06.2024 odbędzie się sprawdzian predyspozycji językowych. O dokładnym terminie poinformuje Dyrektor szkoły w odpowiednim terminie.
- Podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów, którzy uzyskali pozytywny wynik sprawdzianu predyspozycji językowych nastąpi 18.06.2024 r.
- W dniach 21.06.2024 r. do 26.06.2024 (do godz. 15.00) kandydaci, którzy uzyskali pozytywny wynik ze sprawdzianu predyspozycji językowych, składają kserokopię świadectwa promocyjnego do klasy VII, potwierdzonej za zgodność z oryginałem.
Uwaga! W przypadku niezłożenia w wymagalnym terminie kserokopii świadectwa nie weźmie on udziału w rekrutacji do oddziału dwujęzycznego. - Lista kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych zostanie podana do publicznej wiadomości 28.06.2024 r.
- 28.06.2024 r. do 05.07.2024 r. (do godz. 15.00) - Złożenie przez rodziców/prawnych opiekunów kandydata pisemnej woli uczęszczania kandydata do oddziału dwujęzycznego w danej szkole podstawowej.
Uwaga! W przypadku niezłożenia przez rodziców/prawnych opiekunów pisemnej woli w wyznaczonym terminie, kandydat nie zostanie przyjęty do oddziału dwujęzycznego. - 09.07.2024 r. - Podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych.
- 11.07.2024 r. - Rekrutacja uzupełniająca
Forma naboru do klasy dwujęzycznej
Nabór prowadzony jest w formie elektronicznej.
Żeby wziąć udział w rekrutacji należy zalogować się na stronę Nabór - Łódź (pcss.pl)
Zapisując dziecko do klasy dwujęzycznej, do czego serdecznie Państwa zachęcamy, należy wypełnić wniosek oraz załączyć następujące dokumenty w formie podpisanych skanów:
- deklaracja przystąpienia do sprawdzianu predyspozycji językowych, [.docx, 35.36 kB]
- oświadczenie woli rodzica dotyczące uczęszczania do klasy dwujęzycznej [.docx, 31.58 kB]
Wniosek i pozostałe dokumenty zatwierdzamy na stronie naboru. Na w/w stronie muszą znaleźć się załączniki trzech dokumentów. Wszystkie składane dokumenty muszą być własnoręcznie podpisane przez rodziców/opiekunów.
Sprawdzian predyspozycji językowych do klasy dwujęzycznej zaplanowany jest na 4.06.2024 godz. 15.00.
Dokumenty do pobrania:
- Zgoda na udział dziecka w teście predyspozycji językowych i znajomości języka angielskiego [.docx, 30.43 kB]
- Oświadczenie woli przyjęcia dziecka do klasy siódmej dwujęzycznej [.docx, 31.58 kB]
- Deklaracja przystąpienia do testu predyspozycji i kompetencji językowych [.docx, 35.36 kB]
- Regulamin rekrutacji dla dwujęzyczności [.docx, 40.47 kB]
Czym jest nauczanie dwujęzyczne?
Dzisiejszych młodych ludzi bardzo trudno sobie wyobrazić bez bardzo dobrej znajomości języków obcych. Jedną z najskuteczniejszych metod nauczania języka w szkołach jest nauczanie dwujęzyczne, tak zwany CLIL (Content and Language Integrated Learning), czyli Zintegrowane Kształcenie Przedmiotowo-Językowe.
Polega ono na nauczaniu poszczególnych przedmiotów równolegle w języku polskim i w języku obcym.
Badania naukowe prowadzone na całym świecie potwierdzają fakt, że taki właśnie sposób jest jedną z najskuteczniejszych metod nauki drugiego języka i jego efekty znacznie przewyższają osiągnięcia uzyskiwane przez uczących się w tradycyjnych programach nauczania języka obcego. Badania te potwierdzają, że także trwałość i zakres wiedzy z przedmiotów ogólnokształcących uczonych ta metodą, jest dużo większa.
Czym charakteryzuje się klasa dwujęzyczna?
W naszej szkole od roku szkolnego 2018/2019 realizowany jest program klas dwujęzycznych z językiem angielskim. Od klasy siódmej uczniowie mają możliwość nauki języka angielskiego w wymiarze pięciu godzin tygodniowo w podziale na grupy. Poza tym elementy języka angielskiego wprowadzane są na matematyce i fizyce, a to znaczy, że proces uczenia się na tych przedmiotach przebiega równolegle w dwóch językach: polskim i angielskim.
W szkole podstawowej nauczanie dwujęzyczne trwa przez ostatnie dwa lata drugiego etapu edukacyjnego - w kl. VII i VIII. Uczniowie uzyskują dużo wyższe wyniki w nauce oraz zwiększają się ich perspektywy na kolejne lata nauki, ponieważ poza dobrą znajomością j. angielskiego młodzież zdobywa tak ważną kompetencję, jaką jest umiejętność selekcji materiału w różnych językach.
W jaki sposób można rozpocząć naukę w takiej klasie?
Pod koniec maja w klasach szóstych zostaje przeprowadzony test ze znajomości języka angielskiego. Chętni uczniowie przystępują do jego napisania, po czym komisja rekrutacyjna decyduje o przyjęciu ucznia do klasy dwujęzycznej. W Łodzi uczniowie mogą kontynuować naukę w klasie dwujęzycznej z wykładowym językiem angielskim w IV Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Pomorskiej oraz w XI Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Kopcińskiego.
Do tej klasy mogą zostać przyjęci także uczniowie spoza naszej szkoły. W odpowiednim terminie należy zgłosić chęć uczestnictwa w teście i napisać go w murach SP 109.
Zachęcamy do lektury artykułu na temat bilingwalizmu.
Być może to Ty właśnie będziesz uczestnikiem tego wyjątkowego procesu uczenia się :)
Zapraszamy Cię serdecznie. Przeżyj z nami tę językową przygodę życia.
Absolwenci klas dwujęzycznych
klasa VIIIa - rocznik 2020 - wychowawca: p. Jolanta Matusiak-Gruchała
klasa VIIIa - rocznik 2021 - wychowawca: p. Małgorzata Kantecka
klasa VIIIa - rocznik 2022 - wychowawca: p. Joanna Pasińska
klasa VIIIa - rocznik 2023 - wychowawca: p. Marta Glajzner